Riadené vetranie s rekuperáciou prispieva k vyváženej energetickej bilancii domu. Využíva se preto hlavne u pasívnych a nízkoenergetických stavieb, i keď i medzi nimi sa nájdu výnimky. Benefity, ktoré táto technológia prináša však môžeme využiť taktiež u bežných domov, v rekonštrukciách alebo i v bytoch. Ako vhodné riešenie sa ponúka decentrálne (lokálne) riadené vetranie s rekuperáciou.
Decentrálne riadené vetranie s rekuperáciou je vhodné do bytov. V tejto rekonštrukcii bola jednotka skrytá do skriňového systému.
Decentrálne riadené vetranie
Riadené vetranie možno technicky zrealizovať dvomi hlavnými spôsobmi:
Centrálne riadené vetránie – Inštaluje se spoločne s ostatnými technológiami pri stavbe domu. Od centrálnej vetracej jednotky je potrubie rozvádzané po celom dome. Je preto vhodné pre novostavby.
Decentrálne (lokálne) riadené vetranie – Jedná se o vetraciu jednotku menšej veľkosti, ktorú je možné umiestniť v miestnosti a vetrať pomocou nej jednu až dve miestnosti. Vhodné pre vybavenie bytov a menších domov a tiež pre rokonštrukcie. Vetracie rozvody je možné inštalovať bez nutnosti väčších búracích a murárskych prác.
Jedna VZT jednotka je dimenzovaná na vetranie jednej až dvoch miestností. Výmenu vzduchu zaisťuje potrubie cez stenu.
Výhody riadeného vetrania
- Kontinuálny prívod čerstvého vzduchu
- Udržovanie stabilnej vnútornej klímy
- Prívod čistého vzduchu bez nečistôt, prachu a peľov (vďaka filtrom, vhodné pre alergikov)
- Kontinuálny odvod interiérového vzduchu a pár
- Vetránie bez potreby otvárania okien (okná samozrejme otvoriť môžete, ak chcete)
Čo je rekuperácia?
Rekuperácia alebo spätné získavanie tepla je moderná technológia, ktorá je obvyklou súčasťou riadeného vetrania. V podstate se jedná o to, že teplo vzduchu odvádzaného z miestnosti je využité na ohrev vzduchu privádzaného z exteriéru. Funguje i naopak, čo sa s výhodou využíva v lete. Teplý vonkajší vzduch sa v rekuperačnom výmenníku ochladí vzduchom odvádzaným z interiéru von a dovnútra prúdi vzduch chladnejší ako je vonku.
Súčasné lokálne rekuperačné jednotky dosahujú účinnosť až 98 %.
O výpočte teploty privádzaného vzduchu sa dočítate napríklad na portáli TZB info.
Príklad z praxe
Decentrálnu vetraciu jednotku s rekuperáciou sme inštalovali i do našich kancelárií. Jedna jednotka vetrá dve miestnosti. V zime, keď vonkajšie teploty klesali pod nulu, sme na ohrev privádzaného vzduchu potrebovali minimum energie. Rozdiel teplôt vo vnútri miestnosti a vzduchu vychádzajúceho z VZT jednotky totiž predstavoval iba 6,2 °C.
Na vstupe a výstupe rekuperácie sme namerali tieto hodnoty:
Teplota vonkajšieho vzduchu: – 4,4 °C
Teplota vzduchu privádzaného do miestnosti: 15,2 °C
Teplota vzduchu v miestnosti: 21,4 °C
Termokamera ukazuje obraz reálnych teplôt vzduchu na vstupe do rekuperačnej jednotky: 21,1 °C a na výstupe z jednotky: 15,7 °C.
V prípade vetrania oknami by sa vzduch musel ohriať o 25,8 °C (z – 4,4 °C na 21,4 °C).
Pri vetraní s rekuperáciou sa vzduch musí ohriať iba o 6,2 °C (z 15,2 °C na 21,4 °C).
Skutočne nameraná teplota izbového vzduchu v mieste vstupu do rekuperčnej jednotky a aktuálna nameraná teplota vonku.
Vďaka rekuperácii energiou výrazne šetríme! Jednotka riadeného vetrania s filtrami nám privádza kontinuálne čerstvý vzduch. A naviac nás neobťažuje hluk a prach z hlavnej ulice, ktorý sme museli tolerovať pri otvorených oknách.
Chcete vedieť viac o decentrálnom riadenom vetraní s rekuperáciou?
Zavolajte alebo nám napíšte, radi vám vysvetlíme naše řiešenie.
Riešenie PROPASIV®,
ktoré tu bolo použité:
Decentrálne (lokálne) rekuperačné jednotky Meltem zaistia prísun čerstvého vzduchu do bytov alebo jednotlivých izieb domu.